Zajímavé rozvíjecí hračky a pomůcky

13.11.2020

Často sami řešíme otázku, jakými zajímavými hračkami, bychom mohli Vítečka posouvat zase o kus dál. Čerpáme rady z komunity, internetových diskuzí i eshopů. Cenné rady také přináší paní Helena, poradkyně rané péče. Každopádně jsme se rozhodli vybrat námi nejčastěji používané hračky, které Vítečka zaujaly a my jsme v nich viděli nějaký smysl. 

Zvukové kostky Mellisa & Doug

Dřevěné kostky s ilustracemi přední a zadní části zvířátka. Pokud Víteček zvířátko správně sestaví, ozve se jeho zvuk. Kostky jsou pevné, bytelné, ale na drobnou ručku malého dítěte jsou poněkud velké. Výhodou je, že Vítek tedy musí pro manipulaci s nimi použít obě ručičky zároveň.

Dřevěné pexeso se suprovou krabičkou

Dřevěné pexeso s Vítkovými oblíbenými zvířátky nám bylo hodně nápomocné při učení významu slovo "stejný". Navíc má krabička malý horní otvor, díky němuž Vítek trénuje i jemnou motoriku. 

Káča a hrací mlýnek

Velmi oblíbené hračky, které jsou Vítkovi prospěšné zejména pro nácvik pohybu zápěstí. Rotační pohyb v zápěstí bývá u dětí s DS velkým problémem a hrací mlýnek je proto skvělým pomocníkem. Obě hračky navíc slouží k lepší koordinaci pohybů ruky. 

Otevírání a zavírání

Vítečka začaly v jeden moment zajímat veškeré závity. Neustále chtěl všechno otevírat a zavírat. My jsme mu proto vytvořili z běžných krabiček a uzávěrů jednoduchou pomůcku. Ta je nejen zábavou, ale také trénuje rotace zápěstí, přiřazování a koordinaci oko-ruka. 

Přesýpací hodiny

Rotaci a zapojení obou ručiček podporují také přesýpací hodiny, které navíc na Vítečka působí i jako uklidnění. 

Rotaci a cílené pohyby rukou lze natrénovat také skrze různé stavěcí věže. Zvlášť ta s výstupky od značky HOPE je opravdu perfektní. 

Vkládačky a labyrinty 

Vkládačky a labyrinty jsou cenným pomocníkem pro trénink úchopů a nácvik cílených jemných pohybů Vítkových ručiček. Zábavné pro Vítečka začínají být i různé barevné mozaiky. 

Vyložené skvosty pro jemnou motoriku představují přísavková stavebnice a těstovinový ježek :) Přísavková stavebnice bývá častým pomocníkem ergoterapeutů, protože přenáší hru do vertikální polohy (v domácím prostředí lze využít zrcadlo nebo ledničku). Jen doporučujeme při pořizování ohlídat velikost jednotlivých dílků. U větších dětí, kteří již nestrkají předměty do pusy, lze využít i Stikeez postavičky :) 

Těstovinový ježek je takovou naší domácí improvizací, která se však proměnila ve stálici nácviku jemné motoriky. Vrtule navíc při doteku na ježka skutečně píchají a Vítek tak dostává zábavný senzorický stimul. 

Balanční hry

Vítečka, stejně jako většinu dětí, baví balanční hry. Stavění komínků, balančních kamenů a samozřejmě legrace, která nastává v momentě, kdy se věž bortí. Rozhodně můžeme doporučit tzv. rainbow stones. Kameny, z umělého, ale velmi hmatově příjemného materiálu, které se na sebe staví mnohem snáze a navíc se dají krásně uplatnit i při učení barev. V budoucnu se dají stavět i různé obrazce. 

Vítkův tatínek projevil svou zručnost při výrobě dřevěných balančních kamenů. Jejich skládání je v tuto chvíli pro Vítečka ještě náročné, ale jednotlivé kameny prozkoumává a porovnává. 

Sensory Blocks

Jednou z nejoblíbenějších hraček je senzorická stavebnice Sensory Blocks. Prodává se ve dvou základních sadách - osmidílné sady s výplní z nerozbitného zrcadla, nebo velká 16ti dílná sada s různými výplněmi (barevná plastová výplň, barevné kuličky, tekutina s třpytkami a barevný písek). Kromě fantazie stavebnice pomáhá s učením významu stejný/ jiný. Kostky lze totiž třídit podle tvarů, podle barev či typu výplně. 

Různé materiály 

Součástí našich aktivit se staly různé materiály - ty přináší různé senzorické vjemy. Vítek se učí vnímat jejich rozdílnost, využíváme je při přesýpání a přelévání, nabírání a lovení nepatřících předmětů. Dobrým tipem jsou váhové lžičky, které lze zakoupit v domácích potřebách. Je opravdovým oříškem zkoušet různé varianty - nabírat malé předměty velkou lžičkou, velké předměty tou menší atd. Vítek se tak učí významu malý a velký. 

Duhové kuličky 

Inspirován Montessori pomůckami vyrobil tatínek Vítečkovi i další skvělou pomůcku. Na dřevěném prkénku jsou důlky, do kterých Víteček vkládá kuličky. Duhovky využíváme také při krmení našeho tenisáka Emilka :) 

Kuličkové dráhy a zvukové stromy

Značné pozornosti se od Vítka dostává i kuličkovým drahám a zvukovým stromům. Ty nám hodně pomohly s Vítkovou vertikalizací, protože ho přirozeně motivují k tomu, aby se protáhl v celé své délce a kuličku či jiný předmět umístil do dráhy. 

Poznávání barev

Srozvojem poznávání barev nám pomáhá doslova vše, co se najde. Vytvořili jsme si i pomocné sady, při kterých s Vítkem trénujeme odlišování barev a zároveň přiřazování věcí podle různých kategorií. 

Puzzle 

Víteček začíná pomalu ovládat i skládání puzzlíku. Samozřejmě začínáme s těmi nejjednoduššími. 

A zde je poslední tip, který se nám nevešel do předchozích kategorií. Tím jsou magnetky, které často doplňují cvičení na balančních podložkách (nejčastěji u lednice). Pomáhají nám prodloužit dobu, kterou Víteček na labilní ploše stráví.