Vítkovy knihy
Vítečka se snažíme vést už takřka od malička ke knížkám. Není den, když bychom si některou z knížek nebo leporel nepřečetli nebo alespoň neprohlédli. Víteček si již umí vybrat, které knížky si chce dnes prohlédnout a umí hezky otáčet stránky u těch knih se silnými listy.
První měsíce
První týdny, možná i měsíce jsme si s Vítečkem prohlíželi především kontrastní knížky. Víteček, stejně jako ostatní miminka ještě neměl dostatečně rozvinutý zrak k rozeznávání barev, a proto byly kontrastní obrázky to nejlepší, pro stimulaci jeho mozku. Kontrastní jednoduché obrázky pomáhají zvýšit soustředění, podporují zvídavost a podněcují vytváření nových mozkových spojení.
Vítečkovi jsme knížky nebo leporela pokládali do postýlky, na přebalovací pult, k hrací dece, prostě všude, kde se to zrovna hodilo. Leporela nám složila jako báječná motivace pro pasení koníčků. Se zájmem si je prohlížel a poslouchal, co jsme mu k jednotlivým obrázkům povídali. Dokonce se velice záhy naučil převracet jednotlivé stránky.
Líbivé čtení
A co čteme za knížky nyní? Od všeho něco. Nejoblíbenější knížkou je Můj kamarád skřítek Vítek. Některá slova v textu knihy jsou nahrazena obrázkem a i zbylé ilustrace jsou velice působivé. Vítečkovi se asi i líbí, že často slyší své jméno, na které již hezky slyší.
Dále s oblibou čteme knížky Medvídci na vandru, Nejkrásnější české pohádky, Kubula a Kuba Kubikula apod.
Víteček má také rád "interaktivní" knížky, ve kterých se něco hýbe nebo posouvá. Bez zaváhání sáhne po knížkách s maňásky (Můj pejsek, Moje myška od autorky B. Jelenkovich), ale poslední týdny nás oba baví série MiniPEDIE od nakladatelství Svojtka&Co. Podobné knihy nabízí také Infoa (Zvířátka v pohybu).
Velkému zájmu se u nás také těší hmatové knížky - ať už ty kupované (např. z Lidlu) nebo ručně vyráběné.